1 2 3 4
 
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
Kategorie: Aktuálně

Ing. Stanislav Mikula – Dobrou náladu si zkazit nenechám

Ing. Stanislav Mikula – Dobrou náladu si zkazit nenechámRozhovor s kandidátem č. 6 za Zdravé Hradiště Ing. Stanislavem Mikulou o všem, co je z hlediska vnímání politického dění v Uherském Hradišti důležité.

Ing. Stanislav Mikula – Dobrou náladu si zkazit nenechám

Politické hnutí Zdravé Hradiště jste založil před osmi lety jako politický subjekt pro občany města, kteří by se chtěli zapojit do komunální politiky a účastnit  rozhodování o rozvoji a životě Uh.Hradiště.  Jak se splnili Vaše představy o zařazení ZH  na politickou scénu ve městě a jak plní své cíle?

V roce 2010 jsme byli zcela noví, ale voliče jsme si našli.  10 % hlasů, tzn. 3 zastupitelé byl výsledek,  ve  který jsme tajně doufali a  ukázalo se,  že v Hradišti se najdou voliči, které oslovil náš program. Samozřejmě bylo hodně politických konkurentů, kteří se nám vysmívali a nevěřili, že se vůbec do zastupitelstva dostaneme, naopak tehdejší starosta Karásek mě při gratulaci k úspěchu sdělil, že počítal s tím, že se lidé ze Zdravého Hradiště dostanou do zastupitelstva. Jedna věc je ovšem získat mandáty a druhá personální obsazení postů zastupitelů. V tom jsme v minulém volebním období moc štěstí neměli, na druhou stranu po vyléčení „dětských nemocí“  jsme  se dostali do velmi dobré kondice a přesně podle rčení -  co Tě nezabije,  to Tě posílí – míříme do zastupitelstva s lidmi, kteří jsou s námi dlouho a nyní se rozhodli odhodit zbytečný ostych a souhlasili s nominacemi na zastupitele.

Čím se liší Zdravé Hradiště od ostatních kandidujících stran a hnutí?

 V podstatě vším. Jako jediní máme sídlo v Uherském Hradiště, neřídí nás žádné pražské volební štáby a ani na našich plakátech nevykukují na občany Hradiště proslavení občané jiných měst, kteří mají asi dodat místním kandidátům nějaký lesk.   Taky nemáme ani korunu na kampaň od nikoho jiného než od sebe  samých.  Ale to co je důležité a možná si to až tak spoluobčané neuvědomují, je náš program a naše vize, které postupně od nás přebírají další strany, nechce se mi říct, že je přímo opsali, ale je to v mnoha případech tak.  Například opravu městské tržnice u vlakového nádraží jsem několikrát jako zastupitel navrhoval, ale vládnoucí koalice tvrdě prosazovala převedení tržnice na Mariánské náměstí a už na to byly zpracované různé projekty včetně podoby stánků. Bez ohledu na to,  že toto místo je pro tržnici absolutně nevhodné a místní to ví.  Způsobem pokus omyl radní z ODS a jejich spojenci za velké reklamy a s doprovodem hudebních produkcí zjistili, že ani za vynaložené statisíce prodejce ani nakupující sem nedostanou.  A nyní se ve volebním programu ODS dozvíme, že opraví městskou tržnici u vlakového nádraží. Mimochodem tento prostor městský architekt Holý prosazoval k zastavění… Podobných příkladů jsou desítky. Budeme hlavně rádi, když se aspoň v realizaci některých našich vizí pohneme dopředu, když se nyní tak prolínají v programech dalších stran. 

Na čem staví Zdravé Hradiště současnou volební kampaň?

Především na lidech, kteří kandidují.  Je tu velká kontinuita, vždyť sedm kandidátů z první desítky kandidovalo i v minulých  komunálních volbách, jen byli více vzadu a nyní postoupili výše. Dva zbývající z první desítky jsou spojeni s ZH tím, že se sami výrazně angažují  v oblastech blízkých našemu programu (zeleň ve městě, řešení věznice),  no a pak ještě já, který jsem v minulých volbách nekandidoval. Rozhodli jsme se ale s Petrem Myslikovjanem, jako zakládající členové ZH,  že znovu nabídneme občanům Hradiště svoje zkušenosti a schopnosti a podpoříme svou účastí naši kandidátku.  Samozřejmě i další kandidáti za  desátým místem jsou obětaví a schopní lidé, o čemž snad vypovídají i zveřejněné rozhovory na tomto webu a jejich práce.

Jak vidíte ostatní kandidující strany?

Asi se nepatří příliš kritizovat konkurenci, ale těch volebních slibů je u některých stran tolik, že to soudného člověka musí zarazit. Co vlastně dělali v minulém období,  kdy byli u vesla? Třeba  neřešený problém dopravy, kdy starosta , krajský zastupitel a poslanec parlamentu v jedné osobě, který se chlubí, jak na všechno stačí, neudělal  například  v řešení obchvatu Uh.Hradiště od Jarošova vůbec nic a ještě se divil,  co si to dovoluji, když jsem jako řadový občan Uh. Hradiště tuto záležitost projednával s náměstkem hejtmana. Prostě řadový občan lídry stran zajímá, jen když je měsíc do voleb, po nich už se  pevně usadí do svých  křesel  a kde je slibům konec…. 

Co podle Vás chybí současným politikům?

Chybí jim skromnost, pokora a především schopnosti a pracovitost. Úspěšní lidé z různých  oborů se do politiky neženou,  ale to není až tak podstatné.  Spíše je horší, že v ní hledají pozice lidé, kteří se jinde neuplatnili a nebo nejsou zrovna moc pracovití. Ale jsou na druhou stranu tak chytří, že vidí, že stačí nasednout do nějakého zrovna dobře rozjetého politického vlaku – strany,   bezmezně vyznávat linii této strany a často je o politickou kariéru postaráno. Často si říkám, proč se ten a ten člověk cpe do ODS nebo třeba ANO, když chce pomáhat jen rozvoji Uherského Hradiště a proč neosloví nás? Asi mu až tak o nezištnou pomoc městu nejde…  

Je známo, že pracujte v cestovních ruchu, jste ředitelem cestovní kanceláře DONAMO,   která existuje od roku 1990.   Co Vás na Vaší práci baví a co trápí?

Baví mne její různorodost, práce s lidmi a neustálé objevování. Naší specializací je aktivní dovolená a ta nabízí stále nové programy a možnosti. Trápí mne jako každého podnikatele přebujelá a často nepochopitelná byrokracie  ze strany státu a také velký nedostatek kvalitních průvodců a nyní i řidičů.

Co byste chtěl o sobě voličům prozradit a co možná mnozí neví?

Kdysi  o mě kdosi řekl, že mám organizační talent. Asi na tom něco bude, opravdu mě organizování všeho možného zajímá a baví. Dělám to celý život, hlavní oblastí mého zájmu byl vždy sport, od roku 1969 jsem Sokolem. Uspořádal jsem pro Sokol Uherské Hradiště desítky dětských táborů a tím největším byl Celosvětový sokolský tábor v r. 1992 na Žítkové. Do současnosti pořádám turnaje v beachovém  volejbale. Baví mě pořádat také plesy a společenské akce,  na mém kontě jsou jediné dvě MISS okresu Uh.Hradiště nebo řada plesů pro OHK Uh.Hradiště. Nyní mě zajímá spolupráce s různými osobnostmi,  které  zvu do Hradiště na besedy. A věřte, že lidé,  kteří mé pozvání přijali, jako fotograf Jirka Kolbaba, horolezec Radek Jaroš či rybář Jakub Vágner jsou lidé nesmírně skromní, přesto, čeho v životě dosáhli.  Na rozdíl od řady samolibých a vychloubačných politiků.

Co byste přál Hradišti po těchto volbách?

Aby rozumní a pracovití zastupitelé pracovali na 100 % pro obyvatele města a ne jen o tom psali na předvolebních letácích a ti bohatí na billboardech.

Najdou se takoví?

Chtěl bych tomu věřit.  Za Zdravé Hradiště mohu říct, že za něho hovoří historie, což si pozorný čtenář vysleduje třeba na jeho webových stránkách, které nevznikly před měsícem a nebo jen  účelově pro  tyto komunální volby a po nich zaniknou. Naše činnost pro společnost je plynulá a trvalá.

Poslední otázka. Troufnete si odhadnout váš volební výsledek?

Budu doufat, že voliči tentokrát ve větší míře pochopí, že nejde o volby do parlamentu, ale do místní samosprávy  a existují i jiné,  než parlamentní strany. Pro Zdravé Hradiště to bude test, jestli má smysl se dále angažovat v politice podpory co nejzdravěji se rozvíjejícího města Uh.Hradiště po morální i architektonické stránce. Volební výsledek méně než 3 zastupitelé bude neúspěchem našeho  hesla, že chceme zdravé Hradiště.  I kdyby tomu  tak nebylo, dobrou náladu si zkazit nenechám. Jen mě bude mrzet promarněná šance města.   

 Ing. Stanislav Mikula, 59 let, kandidát č. 6 

 

 

 

  


Vydáno: 3.10.2018 23:59 | 
Přečteno: 553x | 
Autor: webmaster
 | Hodnocení:

Komentáře rss


, Volby odpovědět
Tož sem vam to hodil .
Su zvědavý estli neco prosadíte pro lidi.
Aby se zas nekeří netrhli a nepodpořili současnou mafii na radnici !
odpověděl(a)
Děkujeme! Jen aby podobných jako Vy bylo více. Rádi se s Vámi potkáme někdy U Pučalíka.