1 2 3 4
 
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
Kategorie: Aktuálně

Alena Skrášková - Proč kandiduji za hnutí Zdravé Hradiště?

Alena Skrášková - Proč kandiduji za hnutí Zdravé Hradiště?O důvodech kandidatury do komunálních voleb za Zdravé Hradiště hovoří Alena Skrášková, kandidátka č. 4.

Proč kandiduji za hnutí Zdravé Hradiště?

Především proto, že znám  osobně lidi na této kandidátce jako je Staňa Mikula, Ing. Pavel Mores,  Marie Maláčová, Ing. Marie Rajmicová,  Milan Sekanina, Tomáš Švejcar, Radek Juřička a v neposlední řadě také Petr Myslikovjan a Pavla Vojtěšková a vím, že to jsou slušní, neúplatní  lidé, kterým  jde o věc a ne  o osobní prospěch.

Také znám činnost tohoto hnutí  již  nejméně 10 let.  Já jsem také členkou spolku Chraňme zeleň, se kterým  Zdravé Hradiště spolupracuje. Tato dvě uskupení se zasazovala proti kácení lip u Moravy, kácení lip na  Masarykově náměstí. O jiných, kteří by takto veřejně jednali, nevím.

Bohužel si mnozí dnes neuvědomují důležitost existence přírody ve městě. Prosazuje se stále nová výstavba  domů, parkovišť, zeleň ustupuje zastavěným, vydlážděným a  vybetonovaným plochám.  Co mě však přijde nejstrašnější a rozhodně to není přehnané označení  - je kácení  vzrostlých stromů. Samozřejmě s řádným odůvodněním a zastrašováním.  Především mnohaleté listnaté stromy jsou nenahraditelné.  Ani s tzv. náhradní výsadbou  mladých stromků, které  někdy navíc ani nepřežijí.

Je propočteno, že jediný strom žijící 50 let ve městě přispěje za dobu svého života jen takzvanými ekosystémovými službami v přepočtu sedmi až osmi miliony korun, což zahrnuje například produkci kyslíku, absorbci CO2, recyklování vody, zadržování vláhy v půdě, zachytávání polétavého prachu, odpařování vody, zabraňování erozi, pohlcování hluku atd. Jeden vzrostlý listnatý strom vyprodukuje  za jeden slunný letní den 1000 litrů kyslíku… jeden člověk spotřebuje při dýchání za stejnou dobu 300l!

100litrů vody denně odpaří vzrostlý, košatý, listnatý strom, což odpovídá energii asi 70 kWh (která se promění ve vodní páru místo v teplo – lze tedy říct, že funguje stejně účinně jako klimatizační jednotka o výkonu 3 až 5 kW).

Každý z nás toto oceňuje  v létě, kdy naše vyhřáté město sálá horkem a každý hledá sebemenší stín. A stín pod velkým vzrostlým stromem je ten, kde se každý rád uchýlí. V jiných zemích a možná i v jiných městech u nás se staví s ohledem na stávající vzrostlé stromy. Dokonce se využívají i jako přímá součást staveb a to i uvnitř. 

Takže  abych se vrátila k tématu: hnutí Zdravé Hradiště skutečně zajímá životní prostředí, není to pro ně jen volební  heslo,  skutečně se zajímá o rozvoj pohybových aktivit pro mladé a o to, s  jakým ohledem se v našem městě  bude přistupovat k seniorům. Neupřednostňuje konzumní styl života, právě naopak.

A co se týká mé osoby , roky se zajímám o alternativní medicínu, etikoterapii, přírodu, zdravý životní styl a také o svoji duši.  Jak mi řekl  nedávno jeden známý, hlavně nepřijít o duši, za to žádné peníze nestojí .

Alena Skrášková, 54 let,  kandidát č. 4


Vydáno: 26.9.2018 23:49 | 
Přečteno: 290x | 
Autor: webmaster
 | Hodnocení:

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.