1 2 3 4
 
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
Kategorie: Aktuálně

Priority Zdravého Hradiště jsou i mými prioritami

Priority Zdravého Hradiště jsou i mými prioritamiIng. Pavel Mores je nejstarším a nejzkušenějším kandidátem na kandidátce Zdravého Hradiště. V následujícím rozhovoru přibližuje čtenářům svoji profesní kariéru, dosavadní působení v komunální politice v Uherském Hradišti a vyjadřuje se k tématům Zdravého Hradiště.

Ing. Pavel Mores  - Priority Zdravého Hradiště jsou i mými prioritami

Jste nejstarším a nejzkušenějším kandidátem na kandidátce Zdravého Hradiště. Přibližte čtenářům Vaši profesní kariéru a dosavadní působení v komunální politice v Uherském Hradišti.

Vystudoval jsem Vysokou školu dopravní v Žilině, obor telekomunikace. Celý profesní život jsem se zabýval výstavbou telefonních kabelů, přenosové a spojovací techniky. Přes třicet let jsem pracoval u Telekomunikačních montáží Praha, odštěpný závod Zlín. Zpočátku jako měřič dálkových kabelů, na konci 10 let jako ředitel odštěpného závodu. V komunální politice jsem působil mezi léty 1990 až 1998 jako člen městské rady zvolený za KRUH. Od roku 2002 jsem již nekandidoval, ale po vzniku politického hnutí Zdravé Hradiště, jsem začal toho hnutí volit kvůli vyhovujícímu programu, protože na radnici byly pro mne nepřijatelné názory na městskou zeleň (pokus o kácení lip na Masarykově náměstí a u školy na Svatováclavské ulici, laxní postoj ke kácení stromořadí u řeky Moravy atd.) Členové ZH se jako jediní stavěli proti těmto záměrům. Jiná uskupení, včetně KRUHU, proti ničení zeleně nijak nevystupovala. V minulých a těchto komunálních volbách jsem se stal kandidátem za Zdravé Hradiště.  

Politické hnutí Zdravé Hradiště se výrazně liší od ostatních kandidujících subjektů např. i tím, že za výraznou prioritu považuje stav životního prostředí a nekonzumní styl života.  Jak Vy osobně vnímáte tyto priority?

Priority Zdravého Hradiště jsou i mými prioritami. Chci žít ve městě se spoustou udržované zeleně, ve městě, které je pro lidi a až poté pro auta. Chtěl bych, aby Městská policie důsledněji kontrolovala parkování na místech, kde je to zakázáno. No, je toho samozřejmě ještě mnohem víc, vyjmenoval jsem z mého pohledu to nejpodstatnější.

Jste důchodce, těch je na kandidátkách volebních uskupení poměrně hodně. Souvisí podle Vás vysoký počet kandidátů – důchodců s prodlužováním věku nebo i s nezájmem mladších ročníků o veřejný život a možnost ho ovlivňovat?

Myslím, že oba uvedené důvody jsou relevantní. Nicméně si nemyslím, že nezájem mladých lidí o politiku je všeobecně rozšířen. Mnoho mladých lidí se zajímá o dění ve městě, ale vzhledem k pracovnímu vytížení pouze pasivně.

Jste členem finančního výboru za Zdravé Hradiště. Město velmi málo investuje a trpí na zadlužení, do kterého se dostalo např. s výstavbou aquaparku a taky Rochus parku. V čem vidíte hlavní finanční problém města?

V podstatě jste si odpověděl sám. Tyto dvě akce stály asi 300 mil. Kč, které si město muselo vypůjčit. Dodnes není dluh splacen, což samozřejmě omezuje možnost dalších investic. Město v poslední době investuje málo a do akcí, u nichž lze čerpat státní dotace. Což není vždy z hlediska občanů nejvhodnější způsob investování.

Město přišlo o několik milionů díky předvolebnímu populismu současného starosty Blahy, který daroval nejen občanům Uh.Hradiště parkovné za korunu. Bylo to ovšem zkrácení veřejných peněz, které občanům města mohly posloužit při zvelebování města a jeho služeb. Máte přehled i o jiných případech zbytečného rozhazování veřejných městských peněz?

Příkladem zbytečných výdajů jsou nejrůznější architektonické studie, u kterých nenásleduje realizace vítězného návrhu. Jsou to ročně statisíce, možná i miliony. Posledním takovým příkladem je studie na oživení břehu Moravy.

Co myslíte, že by se v Hradišti v následujících 4 letech volebního období mělo určitě změnit?

Mým zbožným přáním je vytvoření pěší zóny v Nádražní ulici, samozřejmě na základě dobrého architektonického návrhu. Dnešní stav této vstupní komunikace od nádraží ČD je žalostný. S tím samozřejmě souvisí úprava parkovacího poplatku na Masarykově náměstí (kdo chce parkovat přímo v centru, musí za to platit víc). Konečně bych přivítal, kdyby město u vícepodlažních budov požadovalo od stavebníků výstavbu garáží pod stavěným objektem, nikoliv před ním. A konečně citelně chybí parkovací dům. V sociální oblasti asi bude nutné zvážit výstavbu jak startovacích bytů pro mladé, tak i penzionu pro seniory.

12 volebních uskupení se snaží dostat do zastupitelstva města. Kolik podle Vás toho dosáhne?

Hradišťský volič je konzervativní, myslím, že se poměry v novém zastupitelstvu moc nezmění. Takže ODS, KRUH, KDU-ČSL, což je pro mne jedna strana, protože 12 roků hlasují společně i pro kdejaký nesmysl, dále ZH, KSČM, ANO, ČSSD. Myslím, že marginální roli by v zastupitelstvu města mohli sehrát Valentovi Soukromníci či Nestraníci. Každopádně se domnívám, že sjednávání koaliční většiny bude složitější než v minulých volbách.

V Hradišti se přímo střetnou strany reprezentující miliardáře Valentu a Babiše. Troufnete si tipnout, která bude v Hradišti úspěšnější?

No je to pouze můj tip; věřím v podstatně větší úspěch hnutí ANO. I když je to asi „z bláta do louže“.

Zdravé Hradiště představuje  zásadovost,  tradici a kontinuitu. Ve svém třetím volebním pokusu spoléhá na svoje stálé voliče, ale i nové. Čím byste Vy  chtěl voliče přesvědčit, aby volili právě  Zdravé Hradiště.

Předně bych je poprosil, aby se seznámili s programem Zdravého Hradiště. Pokud je náš program nechá nerozhodnuté, pak doporučuji podívat se na programy ostatních uskupení. Například uskupení pana senátora Valenty slibuje rozhýbání investic. Slibují obchvat u Jarošova, napojení Štěpnic na kunovický obchvat, postaví novou sportovní halu, dotáhnou rekonstrukci věznice, vyřeší zázemí (?) pro Slovácké divadlo atd. Zkrátka s velkou lehkostí se tu háže stamiliony, na které město nemá a díky svému zadlužení ani mít tak hned nebude. A třeba ODS vyřeší parkování, ale jak, to neříká. Jestli novými parkovišti místo zeleně? Asi ano, když zrušili výstavbu parkovacího domu ve Štěpnicích. Myslím, že lehkovážné sliby by měl volič brát do úvahy při svém rozhodování, komu dá svůj hlas.

 Ve svém věku jste stále velmi aktivní a činorodý.  Jak se udržujete v kondici a co pěkného Vás čeká v nejbližší době?

Stále se věnuji joggingu, hodně se věnuji turistice včetně vysokohorské, miluji houbaření, občas jezdím na kole. Předevčírem jsem se vrátil z Nízkých Tater a Slovenského ráje, za měsíc jedeme ukončit vysokohorskou turistickou sezónu do Roháčů.

 

Ing. Pavel Mores, věk 74 let, kandidát č. 21 


Vydáno: 24.9.2018 20:22 | 
Přečteno: 219x | 
Autor: webmaster
 | Hodnocení:

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.